© Jens H. Petersen & Christian Lange, Department of Systematic Botany, Biological Institute, University of Aarhus, Denmark

 

Artsliste/Species list

from Mønsted 2000

 

* angiver en ny art for Danmark/New to Denmark

Acanthophiobolus helicosporus (Berk. & Br.) Walker
Actidium nitidum (Cooke & Ellis) Zogg
Albotricha acutipila (P.Karst.) Raitv. - spidshåret frynseskive
Arachnopeziza aurata Fuckel - bleggul spindskive
Ascobolus carbonarius P.Karst.
Ascobolus denudatus Fr.
Belonopsis cf filispora (Cooke) Nannf.
Belonopsis filispora (Cooke) Nannf.
Bertia moriformis (Tode: Fr.) de Not.
* Bryoscyphus conocephali (Boyd) Spooner
Calicium salicinum - smalsporet gråskive
Calosphaeria sp.
Capronia nigerrima (Bloxam ex Currey) Sacc.
Cellypha goldbachii (Weinm.) Donk - dråbeskål
Ceratostomella cf. ampullasca
Ceriporiopsis resinascens (Rom.) Dom. - trist kødporesvamp
cf. Hymenoscyphus sp.
cf. Tapesia hydrophila (P.Karst.) Rehm
cf. Teichospora
Chaetosphaeria cf. callimorpha (Mont.) Sacc.
Chlorociboria aeruginascens (Nyl.) Kanouse - almindelig grønskive
Ciboria rufofusca (Weberb.) Sacc. - kogleskæl-knoldskive
Cistella fugiens (Buckn.) Mathies
Cistella grevillei (Berk.) Raschle - lædergul frynseskive
Cistella lagenipilus Spooner
Cistella sp.
Claussenomyces sp. - bleggrøn linseskive
Claviceps purpurea (Fr.) Tul.
* Coccomyces juniperi P.Karst. - ene-tandskive
Colpoma quercinum (Pers.) Wallroth - ege-sprækkeskive
Coronophora gregaria (Lib.) Fuckel
Crocicreas culmicola (Desm.) S.Carp.
Crocicreas cyathoideum (Bull.) S.Carp. - pokal-stilkskive
* Crocicreas spicarum (Bull.) S.Carp. -
Cudoniella clavus (Alb. & Schw.: Fr.) Dennis - stor dyndskive
* Dasyscyphella dryina (P.Karst.) Raitv.
Dasyscyphella nivea (Hedw.: Fr.) Raitv. - hvid frynseskive
Diaporthe inaequalis (Currey) Nitschke
Diaporthe incarcerata (Berk. & Br.) Nitschke
Diatrype bullata (Hoffm.: Fr.) Tul.
Diatrype disciformis (Hoffm.: Fr.) Fr. - kant-kulskorpe
Diatrype flavovirens (Pers.: Fr.) Fr.
Diatrype stigma (Hoffm.: Fr.) Fr.
Diatrypella quercina (Pers.: Fr.) Cooke
Diatrypella verruciformis (Ehrh.: Fr.) Nitschke
Diplodia rubi Sacc.
Glyphium elatum (Grev.: Fr.) Zogg
Gnomonia cerastis (Riess) Ces. & de Not.
Godronia cassandrae Peck - lyng-læderskive
Godronia ribis (Fr.) Seaver - ribs-læderskive
Godronia urceolus (Alb. & Schw.: Fr.) P.Karst.
* Hyalinia rubella (Fr.) Nannf.
Hyaloscypha vitreola (P.Karst.) Boud.
* Hymenoscyphus consobrinus (Boud.) Arnolds & Baral
Hymenoscyphus herbarum (Pers.: Fr.) Dennis - kortstilket stilkskive
Hymenoscyphus repandus (Phill.) Dennis
Hypocreopsis lichenoides (Tode) Seaver - pilfinger
Hypomyces aurantius (Pers.: Fr.) Tul. & C.Tul. - almindelig snylteskorpe
Hypoxylon fuscum (Pers.: Fr.) Fr.
Hysterium pulicare Pers.: Fr.
Kriegeriella minuta (Barr) v.Arx & E.Müller
Lachnellula calyciformis (Willd.: Fr.) Dharne - ædelgran-frynseskive
Lachnum bicolor (Bull.: Fr.) P. Karst - prægtig frynseskive
Lachnum clandestinum (Bull.: Fr.) P.Karst. - hindbær-frynseskive
Lachnum controversum (Cooke) Rehm - tagrør-frynseskive
Lachnum eburneum Kirschst.
Lachnum fuscescens (Pers.: Fr.) P.Karst. - læderbrun frynseskive
Lachnum nudipes (Fuckel) Nannf. - mjødurt-frynseskive
Lachnum nudipes (Fuckel) Nannf. var. minor Dennis - blad-frynseskive
Lachnum patulum (Pers.: Fr.) Rehm
Lachnum rhytismatis (Phill.) Nannf. - blad-frynseskive
Lachnum sulphurellum (Peck) Raitv. - pors-frynseskive
Lachnum sydowii (Dennis) - kæruld-frynseskive
Lasiobelonium nidulum (Schmidt & Kuntze: Fr.) Spooner - rede-frynseskive
Lasiobelonium relicinum (Fr.: Fr.) Raitv. - kastaniebrun frynseskive
Lasiobolus sp.
Lasiosphaeria canescens (Pers.: Fr.) P.Karst.
Lasiosphaeria cf. sphagnorum
Lasiosphaeria sp.
Leptosphaeria acuta (Fuckel) P.Karst. - spids kulkegle
Leptosphaeria doliolum (Pers.: Fr.) Ces. & de Not. - skærm-kulkegle
Leptosphaeria sp.
Lophiostoma macrostomum (Tode: Fr.) Ces. & de Not.
Lophium mytilinum (Pers.: Fr.) Fr.
Lophodermium arundinaceum (Schrad.: Fr.) Chev. - almindelig fureplet
Lophodermium piceae (Fuckel) Höhn.
Marcelleina persoonii
Massarina aquatica J. Webster
Massarina arundinacea (Sowerby: Fr.) Leuchtm.
Melanomma juniperinum
Melanomma pulvis-pyrius (Pers.: Fr.) Fuckel - krudtslam
* Mellitiosporium pteridinum (Phill. & Bucknall) Sacc.
Microthelia incrustans
* Mollisia caespiticia (P.Karst.) P.Karst. - smalsporet gråskive
Mollisia cf. palustris (Rob. ex Desm.) P.Karst. - sump-gråskive
Mollisia discolor (Mont.) Phill. - tofarvet gråskive
Mollisia hydrophila (P.Karst.) Sacc.
Mollisia palustris (Rob. ex Desm.) P.Karst. - sump-gråskive
Mollisia pastinacae Nannf. - stængel-gråskive
Mollisia revincta (P.Karst.) Rehm
* Morenoina peteridicola J.P Ellis
Mycosphaerella superflua (Auersw.) Petrak
Myriosclerotinia duriaeana (Tul.) Buchw. - star-knoldskive
Myriosclerotinia scirpicola (Rehm) Buchw. - kogleaks-knoldskive
Nectria episphaeria (Tode: Fr.) Fr.
Nectria magnusiana Rehm ex Sacc.
Nemania serpens (Pers.: Fr.) S.F.Gray
Niesslia exosporioides (Desm.) Winter
Orbilia cardui Velen.
Orbilia delicatula (P.Karst.) P.Karst. - krumsporet voksskive
Orbilia inflatula (P.Karst.) P.Karst.
Orbilia sarraziniana Boud.
Orbilia sp.
Orbilia xanthostigma (Fr.) Fr.
Pachyella babingtonii (Berk.) Boud.
Paradidymella tosta
Pezicula livida (Berk. & Br.) Rehm - almindelig klyngeskive
* Pezicula myrtillina P.Karst.
Phaeosphaeria graminis (Fuckel) L.Holm
Phialina ulmariae (Lasch in Rabenh.) Dennis - mjødurt-hårskive
Pleospora rubelloides
Podospora sp.
Polydesmia pruinosa (Jerdon in Berk. & Br.) Boud. - dunskive
Proliferodiscus pulveraceus (Alb. & Schw.: Fr.) Baral - askegrå frynseskive
Pseudombrophila theioleuca Rolland - almindelig randbæger
Psilachnum acutum (Velen.) Svrcek
Psilachnum sp.
Pyrenopeziza escharodes (Berk. & Br.) Rehm
Pyrenopeziza fuckelii Nannf.
Pyrenopeziza millegrana Boud. - mjødurt-gråskive
Pyrenopeziza petiolaris (Alb. & Schw.: Fr.) Nannf. - ahorn-gråskive
Pyrenopeziza rubi (Fr.: Fr.) Rehm
Pyrenopeziza sp.
Ramsbottomia macracantha (Boud.) Benkert & T.Schum.
Rhamphoria pyriformis (Pers.: Fr.) Höhn.
Rhizodiscina lignyota (Fr.) Hafellner
Sarea resinae (Fr.) O.Kuntze - orangegul harpiksskive
* Scleromitrula calthicola
Sclerotinia candolleana (Lév.) Fuckel - småknoldet knoldskive
Scutellinia scutellata (L.: Fr.) Lambotte - frynset skjoldbæger
Scutellinia subhirtella Svrcek
Sordaria superba de Not.
Sydowiella fenestrans (Duby) Petrak
Tapesia retincola (Rabenh.) P.Karst. - tagrør-gråskive
Thelebolus stercoreus Tode: Fr.
Trichobolus sphaerosporus Kimbr.
Trichodelitschia bisporula (Crouan & H.Crouan) Lundqv.
Trichosphaeria notabilis Mouton
Tricosphaeria myriocarpa
Unguicularia millepunctata (Lib.) Dennis - almindelig kugleskive
Unguicularia sp.
Venturia sp.
Vibrissea flavovirens (Pers.) Korf & Dixon
Xylaria carpophila (Pers.: Fr.) Fr. - bogskål-stødsvamp
Xylaria hypoxylon (L.: Fr.) Grev. - grenet stødsvamp